Person: Jackson, Don D.

*28.1.1920 29.1.1968

Celkem záznamů: 2

Donald deAvila Jackson, známý jako Don D byl americký psychiatr a proslavil se svou průkopnickou prací v rodinné terapii. Na konci šedesátých let byl považován za jednoho z prvních deseti psychiatrů v Americe.

V letech 1947 až 1951 studoval u Harryho Stacka Sullivana. Od roku1953 do roku 1962 pracoval s Gregory Bateson, John Weakland, Jay Haley a William Frye. Společně rozvíjeli myšlení v oblasti rodinné terapie, krátké terapie, teorie systémů a teorie komunikace.

Koncem 50.let usoudil Don D. Jackson, že je třeba vytvořit institut věnovaný studiu interakčních procesů. Pustil se do získávání fondů, vytvoření Rady ředitelů a sestavení týmu výzkumníků. V září 1958 založil nevýdělečnou organizaci pro výzkum rodin a výcvik Mental Research Institute. Původně jako oddělení Palo Alto Medical Research Foundation (PAMRF) kde pracoval, později samostaná malá, nezávislá multi - disciplinární nezisková organizace. K Jacksonovi se připojili jako první Jules Riskin jako Assistant Director a Virginia Satir, MSW, jako ředitelka výcviku rodinné terapie. Bylo to místo, ve kterém založili první oficiální tréninkový program v rodinné terapii. Tisíce odborníků v rámci USA i z ostatních zemí světa se v rámci MRI zúčastnilio vzdělávacích programů.

Přínos, který Don Jackson zanechal v komunikaci je "systémová rodinná terapie", která nám pomáhá pochopit rozdíl mezi normální rodinou a patologickou rodinou. Na jedné straně normální rodina, to je rodina krve, ti, kteří jsou vázáni biologicky. Na druhé straně, patologická rodina jsou ti lidé, kteří ovlivnili náš život, kteří z onoho či jiného důvodu, s námi byli v dobrých i špatných momentech našeho života.

Návrh Jacksona je termín "přímá rodina", který není založen pouze na rodičích a sourozencích, ale Jackson jde dál a zahrnuje i strýce, bratrance a osoby, které "nejsou rodina", ale které byly v životě člověka v klíčových fázích jako například v dětství.

Řekli o Donu Jacksonovi „Jak Don Jackson ovlivnil pole rodinné terapie? Jak Watts ovlivnil parní stroj? Udělal ho. Jiní rafinovaní udělali z parního stroje lepší a efektivnější stroj. Řekl bych, že je to to, co Don udělal pro rodinnou terapii - založil disciplínu. Ostatní ji dále vylepšovali.“ - Richard Fisch, zakladatel a ředitel, Brief Therapy Center v MRI. „Stýská se mi po Donovi. Don měl rychlost a lehkost v kontaktu, což myslím, je velmi důležité při manipulaci s problémy lidského chování. Byl historicky samozřejmě velmi důležitá osoba. Jeho původní článek o rodinné homeostaze, byl určitě jedním z prvních, možná první hlavní prohlášení o rodině jako systému." - řekl Gregory Bateson na památeční konferenci Dona Jacksona.


foto3
foto2
foto1

Control Number(s):

  • AUTHOR|(SYS)jacksondond


Fulltext:
foto3 - Download fulltextJPEG
foto2 - Download fulltextJPEG
foto1 - Download fulltextJPEG
Rate this document:

Rate this document:
1
2
3
 
(Not yet reviewed)