Person: Andersen, Tom

*2.5.1936 15.5.2007

Celkem záznamů: 2

Profesor sociální psychiatrie na Institute of Community medicine, University Ttromsø, Norsko. Spojen s pojmem Reflektující tým.

Psychoterapeut, původně vystudoval praktické lékařství. Tragicky zahynul pádem ze skály při venčení psa.

Inspiroval se prací např. Jaye Haleye, Salvadora Minuchina nebo Paula Watzlavicka, spolupracoval s Jaakkem Seikkulou z Finska, který je autorem metody otevřeného dialogu, a také s Johnem Shotterem.

Týmy jako součást práce s klienty a zkoumání klientů jsou používány nejméně od konce Druhé světové války. Tom Andersen však vnesl zásadní změnu. Nelíbilo se mu, že se odborníci za zrcadlem vyjadřují vůči klientům necitlivě, proto se rozhodl fázi reflektování učinit součástí terapeutického sezení a klienty učinit jeho svědky.

Dvě základní ideje:

- mluvit o svém problému je odlišná činnost od naslouchání druhých hovořících o mém problému

- reflektující tým, jemuž klienti naslouchají, je aktivní součástí terapeutického procesu tím, že vnáší další pohledy, možnosti a podněty.

Reflektující tým tedy naslouchá průběhu terapie a poté, co je terapeutem vyzván, sděluje své postřehy k tomu, co v rozhovoru slyšel. Klient si vyslechne rozhovor reflektujícího týmu o možných řešeních svého problému, aniž by byl vystaven naléhání reagovat na to, co slyší.


TA

Control Number(s):

  • AUTHOR|(SYS)andersentom


Fulltext:
Download fulltext
JPEG

Rate this document:

Rate this document:
1
2
3
 
(Not yet reviewed)